Ostatnio gościliśmy u nas Strzygaczy z Alpakoteli
.
Na Dobroniance możecie spotkać Alpaki Huacaya, ich strzyżenie odbywa
się raz do roku, na przełomie kwietnia i maja lub maja i czerwca, kiedy pogoda wyraźnie zmienia się na cieplejszą, a wieczorne temperatury drastycznie
nie spadają.
Istnieje jeszcze rasa Suri, którą strzyże się mniej więcej co 2 lata, a ich runo
jest delikatniejsze i wyraźnie mniej karbowane.
Alpacze runo chroni te zwierzęta od utraty ciepła w chłodniejsze dni.
Z drugiej strony regularne strzyżenie chroni przed przegrzaniem w porze letniej,
a także przed namnożeniem się pasożytów. Strzyżenie to niezwykle ważny zabieg pielęgnacyjny, na równi z korekcją racic i zębów.
Alpaka to zwierzę całkowicie uzależnione od opiekuna, ze względu na znaczący udział człowieka w procesie powstawania tego gatunku.
Strzyżenie może wykonać jedynie wyszkolona lub doświadczona w tym kierunku osoba. Ważne jest, aby odpowiednio ściąć runo i nie uszkodzić włókien. Nadaje się ono bowiem do przetworzenia tylko wtedy, gdy zdjęte jest w odpowiedniej formie i długości. Taki materiał nie może być zabrudzony. Zazwyczaj zostawia się część runa, np. na głowie alpaki, tak, aby czaszka zwierzęcia pozostała chroniona od słońca.
Strzygacz przygotowuje czystą plandekę na ułożenie zwierzęcia. Najbezpieczniej strzyże się je na leżąco. Alpaki cenią sobie tą pozycje, ze względu na poczucie bezpieczeństwa i sprawność całego zabiegu.
Do strzyżenia alpak używa się takiej samej maszynki jak do strzyżenia owiec. Różnica tkwi w szczegółach. Włókno alpak w przeciwieństwie do owczej wełny
jest bardzo suche, dlatego co jakiś czas Strzygacz musi naoliwiać noże w maszynce specjalnym preparatem. Wełna owiec pokryta jest tłuszczopotem.
Strzyżenie zaczyna się od brzucha, a następnie płynnie wzdłuż innych partii ciała. W partiach strzyżonych u alpaki wyróżnia się:
> welon,
> szyje,
> grzywę
> uda,
> brzuch,
> podudzia.
Z każdej partii produkowane są inne wyroby. Rozdziela się runo zarówno
na partie z jakiej zostało pozyskane, jak i na kolor, którego u alpak może być ponad 22 odcienie. W runie alpak liczy się jakość! Ocenie zostaje poddana:
> grubość włókna,
> długość,
> barwa,
> karbowanie,
> wytrzymałość i inne.
To wszystko wpływa na cenę wyrobu.
Runo alpak jest bardzo cenne, dotychczas nie odkryto w nim żadnej wady, a całą masę zalet. Jest niezwykle wytrzymałe, nie ma skłonności do deformacji,
nadaje się do bardzo cienkich splotów lub widocznie grubych. Przędza z włókna alpak jest trzykrotnie wytrzymalsza i sześciokrotnie cieplejsza od owczej.
Jest nieporównywalnie delikatniejsza w dotyku od jakiegokolwiek innego, naturalnego włókna. Runo ma właściwości hipoalergiczne, jest przyjemne w dotyku i nie zawiera lanoliny.
Infolinia dla Gości, rezerwacje spacerków, wycieczki, pytania
Telefon: 720 555 599
biuro@dobronianka.pl
kontakt telefoniczny (codzienny) w godzinach pracy obiektu
marketing, współpraca, wesela oraz eventy
Telefon: 696 839 324 ; marketing@dobronianka.pl