W tym roku strzyżenie alpak ruszyło dużo wcześniej niż zazwyczaj. Temperatura na zewnątrz szybko wskoczyła na letnie poziomy. Strzygacze mieli dużo pracy, a same alpaki zostały oddane w ręce najlepszych specjalistów. Strzyżenie nie jest bowiem taką łatwą sprawą. Poza specjalnym sprzętem i umiejętnościami poskramiania zwierząt, trzeba także znać runo, które akurat u alpak jest wyjątkowo delikatne i wymaga specjalnego traktowania. Liczy się cięcie, ale również to, aby jednolicie i równo zdjąć runo. Ułatwia to obróbkę takiego surowca i sprawia, że wytworzona nitka, ładnie się układa i dobrze plecie przy wyrabianiu swetrów, czapek, szalików, rękawiczek i innych.
Przed przyjazdem strzygaczy zapraszamy alpaki do pomieszczenia i pozwalamy im się uspokoić. Obecność całego stada sprawia, że czują się bezpiecznie, pomrukują i nawzajem się uspakajają. Każda alpaka jest traktowana z pełnym poszanowaniem i każda z nich uczy się od początku tego zabiegu. Jest to bowiem element w hodowli, który poniekąd ratuje im życie.
Alpaka to zwierze całkowicie uzależnione od człowieka. To człowiek stworzył ten gatunek. Runo, które stale narasta powinno być strzyżona raz do roku, aby w lecie organizm alpaki nie przegrzał się. Ważna jest pora roku, runo musi do zimy ponownie urosnąć na tyle, aby zwierzę w tych najniższych temperaturach było z kolei chronione przed zimnem.
Ciekawi Was jak my wykorzystujemy runo?
Oczywiście oddajemy je na przeróżne wyroby, ale duża część naszego surowca jest jednym z materiałów plastycznych na WARSZTATACH ALPACZYCH dla dzieci.
Jest to materiał hipoalergiczny, ciekawy w dotyku i całkowicie bezpieczny, a po warsztatach plastycznych jest wspaniałą pamiątką, którą można zabrać do domu i cieszyć się jego teksturą i widokiem długi czas.
Nasi Strzygacze to także prawdziwi artyści, którzy dopasowują fryzury alpak do ich imion. Odwiedźcie nas i zobaczcie jakie dzieła można obserwować na alpaczych grzbietach. Może uda Wam się odgadnąć jakie są imiona poszczególnych osobników.
Zapraszamy także na warsztaty, z których zabierzecie do domu prawdziwe alpacze runo na pięknie przystrojonych, drewnianych alpakach.
Do zobaczenia!
Infolinia dla Gości, rezerwacje spacerków, wycieczki, pytania
Telefon: 720 555 599
biuro@dobronianka.pl
kontakt telefoniczny (codzienny) w godzinach pracy obiektu
marketing, współpraca, wesela oraz eventy
Telefon: 696 839 324 ; marketing@dobronianka.pl