Alpaki – wszystko, co musisz wiedzieć o tych przyjacielskich zwierzętach

Na terenie Dobronianki żyją wspaniałe zwierzęta. Wśród nich są nasi faworyci – alpaki, które pokochali też nasi goście. Wielu z nich podczas odwiedzin zadaje pytania na temat tych czworonogów. Co jedzą? Jak się zachowują? Czy plują? I wreszcie, czym różnią się od lam. Postanowiliśmy zebrać te pytania i w tym artykule udzielić na nie odpowiedzi. Zapraszamy!

Alpaka – co to za zwierzę?

Alpaki to kuzyni wielbłądów, których naturalnym środowiskiem jest Ameryka Południowa. W naszym kraju zadomowiły się jednak już przed latami i nic nie wskazuje na to, że polski klimat im nie sprzyja. Przeciwnie – alpaki żyjące na terenie naszego ośrodka mają zapewnioną swobodę ruchu i wygląda na to, ze czują się tutaj doskonale.

To wielkie szczęście, że dzisiaj nadal możemy podziwiać alpaki i korzystać z ich wełny. Był bowiem taki czas, kiedy cenione przez Inków zwierzęta były tępione przez Hiszpan. 500 lat temu wiele alpak straciło życie, a te które przeżyły wysoko w górach przemieściły się na bezpieczne tereny. Pomogli im mieszkający tam Indianie.

Czym karmimy nasze alpaki?

Nie bez powodu alpaki są nazywane zwierzętami… ekologicznymi. Otóż żywią się one trawą, nie uszkadzając przy tym jej korzeni. Oczywiście dokarmiamy je sianem i wodą – to właściwie największe przysmaki alpak. Nasi goście też mogą je karmić!

Czy alpaki plują?

Nasi goście często zadają nam to pytanie, jeszcze zanim zbliżą się do zwierzaków. Choć zdarza się to naprawdę rzadko, to jednak alpaki mogą pluć – zwłaszcza gdy są zirytowane lub zdenerwowane. Z obserwacji pracowników wynika, że najczęściej plują jednak w swoją stronę, np. gdy jedno zwierzę podebrało drugiemu smaczny kąsek.

Kilka ciekawostek o alpakach

A tego o alpakach mogłeś nigdy wcześniej nie słyszeć! Oto najciekawsze informacje na temat tych życzliwych zwierząt:

  • alpaki to czyścioszki – lubią załatwiać się tylko w jednym miejscu,
  • ogony służą alpakom do wyrażania uczuć – drżą, gdy coś im przeszkadza,
  • kopyta alpak mają miękkie poduszeczki – zwierzęta stąpając nie niszczą gruntu.

Czym różnią się alpaki od lam?

Alpaki są łatwiejsze w tresurze i mają łagodniejsze usposobienie od lam. Różnice są też widoczne w wyglądzie obydwu zwierząt – alpaki mają krótkie uszy oraz zaokrąglone pyszczki, czym upodabniają się do owiec. Wełna alpak jest niezwykle lekka, a zarazem bardzo ciepła.

Zapraszamy do naszego mini zoo, by spędzić weekend z dzieckiem na świeżym powietrzu w towarzystwie przyjacielskich zwierząt.

Thumbnail

Poprzedni artykuł
Maj to miesiąc...

Thumbnail

Następny artykuł
Zakończenie...