Każdego roku w Maju w Dobroniance wielkie zmiany. Owce kerry hill czy walliserskie i alpaki (a czasami i wielbłądy jednogarbne czy dwugarbne) zmieniają styl na letni z pomocą sprawnych rąk naszych strzygaczy z Alpakoteli. Oni oraz nasi opiekunowie, wymyślają nowe fryzury dla alpak i pilnują, aby reszta runa ze zwierząt została dobrze wystrzyżona. To niezwykle ważne w kontekście odparzeń czy innych nieprawidłowości jakie mogą powstać na ich skórze.
O strzyży pisaliśmy rok temu – tutaj – zapraszamy do artykułu. W tym roku zahaczymy o tematykę strzyży od nieco innej strony. Jest to bowiem bardzo ważne wydarzenie dla naszych podopiecznych i ich opiekunów.
Poza najważniejszym powodem strzyżenia, jakim jest komfort termicznym zwierząt, są też inne powody, dla których na grzbietach, głowach i bokach naszych podopiecznych powstają ciekawe, często fikuśne wzory.
Runo wykorzystujemy do wyrobów tekstylnych oraz na warsztatach dla dzieci.
Jednym ze sposobów wykorzystania runa alpaczego jest produkcja nitki, z której następnie możemy wyprodukować wszelkiego rodzaju ubrania lub tak jak u nas to bywa, kołdry i poduszki. Runo alpak jest bowiem bardzo miękkie i co najważniejsze hipoalergiczne, dlatego z dbałości o spokojny sen czy odpoczynek osób z alergiami, można wykorzystać je do produkcji elementów sypialni czy salonów.
Dodatkowo runo z naszych alpak bierze udział w warsztatach organizowanych na terenie Dobronianki dla grup zorganizowanych. Dzieci wyklejają runem drewniane figurki i zabierają ze sobą, naturalną, ekologiczną pamiątkę z wycieczki i odwiedzin naszych miłych podopiecznych.
Aspekt wizualny.
Nasi opiekunowie dobrze znają każdą alpakę. A jest ich ponad 40 osobników. Po zachowaniu czy wyglądzie pyszczka, opiekunowie potrafią stwierdzić, która alpaka właśnie zmierza w ich kierunku. Jednak nasz obiekt odwiedza wielu specjalistów i fryzury powstałe na grzbietach alpak, wspierają nas w komunikacji na temat konkretnych osobników. Nie zawsze bowiem jest możliwość sczytania mikrochipów.
Tak jak i wielu specjalistów, tak i wielu Gości zabiera nasze alpaki na spacery. Fryzury, którymi mogą pochwalić się chodzące na spacery alpaki, pomagają nam w komunikacji z Gośćmi opiekującymi się konkretnymi osobnikami. Fryzury cieszą i urozmaicają spotkania z nimi, a także zapewniają zdrową dawkę humoru.
Terapeutyczna magia.
Naszymi Gośćmi są również osoby z niepełnosprawnościami lub osoby mierzące się z innymi trudnościami w życiu. Poza tym, że alpaki same w sobie poprzez wydawanie dźwięki, przyjemnie, hipoalergiczne runo i łagodne usposobienie, mają terapeutyczny wpływ. Fryzury również mogą działać terapeutycznie. Dostrzeganie różnych kształtów i struktur zachęca do eksplorowania i rozwija, pobudza zmysły i dostarcza pozytywnych bodźców. Dzieci i osoby starsze, które mierzą się z trudnością w komunikowaniu czy otwartością, nagle otwierają się, komunikują zadowolenie i radość z obserwacji i możliwości dotknięcia puchatych kształtów. To niezwykle cenny dodatek w relacji naszych alpak z Gości, którzy od spotkania ze zwierzętami potrzebują nieco więcej.
Zachęcamy Was do odwiedzania Dobronianki i sprawdzenia jak na Was działa kontakt z alpakami w nowej odsłonie runa. Koniecznie podzielcie się na naszych social mediach swoimi zdjęciami i wrażeniami jakie zrobiły na was puchate garby, serduszka i inne kształty.
Może macie swoje propozycje na fryzury dla naszych wielbłądowatych przyjaciół?
Za rok kolejne strzyże, każda inspiracja będzie dla nas cenna.
Do ZOObaczenia przy alpaczym wybiegu 🦙
Infolinia dla Gości, rezerwacje spacerków, wycieczki, pytania
Telefon: 720 555 599
biuro@dobronianka.pl
kontakt telefoniczny (codzienny) w godzinach pracy obiektu
marketing, współpraca, wesela oraz eventy
Telefon: 696 839 324 ; marketing@dobronianka.pl